Dieta jogiczna zgodna z zasadami Ajurwedy.

.
Zgodnie z zasadami Ajurwedy, dobre samopoczucie i zdrowie człowieka ściśle zależy od tego jak sprawnie jego system trawienny jest w stanie dostarczyć organizmowi składników odżywczych.

Prawidłowe i sprawne przetwarzanie, wchłanianie i wydalanie pożywienia stanowi podstawę do zachowania zdrowia.

Najwięcej energii dostarczają naszemu organizmowi świeże, nieprzetworzone składniki i dlatego też podstawę zdrowego odżywiania powinny stanowić sezonowe owoce i warzywa, orzechy, ziarna zbóż. Tego typu jedzenie uważane jest za „satwiczne”: czyste i łatwo poddające się przetworzeniu w „ojas” – życiodajną substancję pochodzącą z dobrze strawionego pokarmu. Zasila ona ciało i zachodzące w nim procesy.

Pokarmy „tamasowe”, takie jak mięso - w tym drób i ryby, mrożonki, przetworzone półprodukty, alkohol, oczyszczona mąka i oczyszczony cukier oraz genetycznie modyfikowane produkty, oddziałują na nasz organizm i umysł nie tylko otępiająco, ale często powodują zatrucia toksynami, ogólnie zły stan zdrowia oraz w końcowym efekcie rozmaite schorzenia.

Również pokarmy „radżasowe”, powodują brak równowagi funkcji ciała i umysłu, i podobnie jak w przypadku pokarmów tamasowych – należy się ich wystrzegać.

Ogólnie mówiąc, jedzenie „satwiczne” poprzez różnorodną paletę smaków, konsystencji i barw dostarcza optymalny zakres składników odżywczych. Pokarmem o silnym oddziaływaniu sattwicznym, którego brakuje nam na co dzień są kiełki roślin strączkowych, a także orzechy, nasiona, surowe warzywa, w tym sałaty. Podobne działanie wzmacniające ma też czysta woda.

Zgodnie z wytycznymi Ayurwedy, każdy posiłek powinien zawierać zestaw sześciu smaków: od słodkiego, przez kwaśny, słony, ostry, gorzki, aż do cierpkiego. Ale jak to osiągnąć przy minimalnej liczbie produktów? Sekret tkwi w przyprawach. Nie chodzi bowiem, by łączyć wiele produktów, lecz żeby umiejętnie je doprawiać. Dzięki temu nie zaśmiecasz układu trawiennego i nie osłabiasz procesu przemiany materii.

Wybrane przepisy jogiczne:

Masło GHEE

Żeby zrobić ghee, gotuj słodkie masło około 10 minut na średnim ogniu. Masło słodkie możesz zastąpić solonym wówczas kiedy słodkie nie jest dostępne. Gotuj cały czas usuwając białą pianę z powierzchni. Zostanie samo czyste żółte ghee. Zlej je do pojemnika i odstaw do wystygnięcia w temperaturze pokojowej. Uważaj aby do pojemnika nie dostał się jakikolwiek biały osad. Używaj ghee zarówno do smarowania jak i gotowania.

Yogi Tee

Doskonały napój po ćwiczeniach yogi! Dobry na krew, jelita, system nerwowy i kości. Zapobiega przeziębieniom i fizycznemu osłabieniu.

Proporcje na jedną szklankę.

10 oz (315 ml) wody

2 plasterki świeżego korzenia imbiru

3 goździki

4 zielone strączki kardamonu (rozłupane)

4 ziarenka czarnego pieprzu

5 – cio centymetrowa laska cynamonu (można grubo zmielić!)

¼ łyżeczki do herbaty – czarnej herbaty (1 torebka)

½ szklanki (125 ml) mleka lub jego odpowiednik (sojowe, ryżowe, migdałowe)

Miód (do smaku)

Zagotuj wodę, dodaj wszystkie przyprawy – przykryj i gotuj 15 – 20 minut. Odstaw i dodaj czarną herbatę, poczekaj 1 – 2 minuty aż się zaparzy.

Dodaj miód i mleko – podgrzej nie gotując. Odcedź i serwuj.

Fasolka Mung z ryżem i jarzynami

Porcja idealnie zrównoważonych protein, łatwo przyswajalna i w pełni satysfakcjonująca (sycąca). Dobra na każdą porę roku ale szczególnie polecana na okres zimowy.

Składniki na cztery porcje

4 ½ szklanki (1,25 l) wody

½ szklanki (125 ml) fasolki mung

½ szklanki (125 ml) ryżu basmati

¼ szklanki korzenia imbiru (drobno posiekanego)

1 posiekana cebula

3 ząbki czosnku (posiekane)

3 szklanki pokrojonych jarzyn (marchew, brokuły, zielone łodygi selera, cukinia)

2 łyżki stołowe (40 ml) ghee (masło klarowane) lub olej roślinny

2/4 łyżeczki do herbaty kurkumy

¼ łyżeczki do herbaty zmiażdżonych czerwonych papryczek

¼ łyżeczki do herbaty zmielonego czarnego pieprzu

½ łyżeczki do herbaty zmielonych ziarenek kolendry

½ łyżeczki do herbaty garam – masala

½ łyżeczki do herbaty zmielonego kminku

¼ łyżeczki do herbaty nasionek kardamonu (2-3 strączki)

1 łyżka stołowa posiekanej słodkiej bazylii

1 liść bobkowy

Opłucz fasolkę i ryż Zagotuj wodę i dodaj fasolkę mung i gotuj aż fasolka zacznie pękać – nastepnie dodaj ryż i gotuj około 15 minut (od czasu do czasu mieszając). Teraz dodaj jarzyny (jarzyny można dodać też razem z ryżem). W trakcie gotowania potrawa zacznie gęstnieć.

Podgrzej ghee (lub olej roślinny) na patelni - dodaj cebulę, czosnek i imbir – smaż na średnim ogniu aż zacznie brązowieć. Dodaj przyprawy (oprócz soli i ziół) i smaż jeszcze 5 minut mieszając. Dodaj trochę wody jeśli jest to potrzebne.

Połącz z ryżem i fasolką i dodaj zioła – kontynuuj gotowanie na wolnym ogniu często mieszając. Konsystencja powinna być gęsta – składniki powinny być nierozróżnialne. Czas gotowania około 1,5 godziny. Dodaj sól (himalajską lub celtycką) do smaku – podawać z jogurtem.

Smacznego.

Fasolka Mung z ryżem i jarzynami – monodieta

jedz tylko fasolkę mung z ryżem przez 30 dni - dodając do niej dużo świeżych jarzyn gotowanych razem. Jest to dobra dieta oczyszczająca – jednocześnie bardzo odżywcza dobra dla nerek, jelit i całego układu trawiennego (zalecana w szczególności gdy mamy kłopoty z trawieniem – jedzenie nie jest całkowicie trawione) można jeść owoce pomiędzy posiłkami jako przekąskę

Yogi Tea jest w tej diecie dozwolona.

Złote mleko

Ten wspaniały, gorący napój jest bardzo dobry dla kręgosłupa; smaruje wszystkie stawy i pomaga usunąć (rozbić) kryształki wapna.

1/8 łyżeczki do herbaty curcuma (Kurkuma - ostryż, szafranica, żółcień)

1/4 szklanki wody

1 szklanka mleka

2 łyżki stołowe surowego (nierafinowanego – na zimno tłoczonego) oleju migdałowego

Miód (do smaku)

Gotuj kurcumę w wodzie (ok. 8 minut) do momentu uformowania się gęstej pasty. Jeżeli wygotuje się za dużo wody to proszę uzupełnić. Jednocześnie zagotuj mleko z olejem migdałowym – po zagotowaniu – odstaw.

Następnie dodaj do przygotowanego mleka gęstą pastę z curcumy i posłodź miodem do smaku.

Można przygotować większą ilość pasty z curcumy, którą możemy przechowywać w lodówce do 40 dni.

Mleko z daktyli

To mleko jest bardzo odżywcze, dodaje energii Twojemu ciału oraz utrzymuje je w młodości.Jest bardzo dobre dla osób w każdym wieku, szczególnie kiedy wracają do zdrowia poprzebytej chorobie.

Składniki:

1 szklanka mleka

6 daktyli (suszonych)

Pokrój daktyle na plasterki następnie dodaj je do mleka i całość gotuj na małym ogniu przez 2 minuty. Od czasu do czasu zamieszaj. Nastepnie odcedź i podaj.

Napój potencji

Śniadanie w płynie dla mężczyzn, dla poprawy i wzmocnienia potencji.

Składniki

1 szklanka mleka

6 obranych (łuskanych) migdałów

3 strączki kardamonu

1/2 łyżeczki do herbaty miodu

Przygotowanie migdałów:Namocz migdały ze skórkami w chłodnej wodzie na noc, rano obierz je ze skórek.

Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze.Aby napój był w pełni skuteczny, powstrzymaj się od jedzenia przez 4 godziny.

Wspaniała potrawka orzechowa

To jest doskonałe jedzenie dla kobiet. Migdały są dobre na oczy, nasiona arbuza na anemię, orzechy włoskie na mózg a ostra zielona papryka jest na jelita. Możesz potrawkę orzechową jeść samą lub podaną z ryżem lub plackami czapati.

1 duża surowa cebula, posiekana

4 ząbki czosnku, drobno posiekane

ok. 3 cm świeżego obranego korzenia imbiru, drobno posiekanego

ostre zielone papryki, posiekane

¼ szklanki ghee

3 łyżki stołowe mąki z ciecierzycy

¼ szklanki soku z cytryny

2 łyżeczki do herbaty kurkumy

1 ½ łyżeczki do herbaty kminku

1 ½ łyżeczki do herbaty kolendry

1 ½ łyżeczki do herbaty garam masala

4 szklanki jogurtu lub maślanki

1/8 szklanki obranych migdałów

1/8 szklanki orzechów włoskich

¼ szklanki orzechów nerkowca lub leszczyny

1/8 szklanki pestek arbuza lub pestek dyni

2 cukinie, posiekane

¼ szklanki jogurtu zmieszać z mąką z ciecierzycy, mieszaj dopóki nie utworzy się pasta. Wtedy dodaj resztę jogurtu. Nastepnie lekko przysmaż w ghee cebulę na złoty kolor i dodaj ostre zielone papryki, imbir i czosnek i całość podsmaż do uzyskania jednolitego złotego koloru. Dodaj kurkumę i lekko podsmaż na małym ogniu. Dodaj pozostałe przyprawy a następnie dodaj pastę z jogurtu i sok z cytryny i kontynuuj gotowanie na małym ogniu . Dodaj cukinie, orzechy i pestki, duś na małym ogniu dopóki cukinia nie będzie miękka.

Porcja dla czterech osób