Tak jak wszystkie rzeki kończą swój bieg w oceanie, tak wszystkie formy jogi kończą się podniesieniem Kundalini, twórczego potencjału istoty ludzkiej.
Pranayama (techniki oddechowe)
Oddech jest jednym z podstawowych narzędzi w jodze kundalini.
Mistrzowskie opanowanie oddechu stanowi fundament dla:
- zdrowia i witalności
- otwarcia i kreatywności
- panowania nad nastrojami
- rozwijania koncentracji
Świadomość oddechu zaczyna się zarówno wraz z rozpoznaniem go zarówno jako niesubtelnego oddechu fizycznego, jak też subtelnej siły życiowej ciała i umysłu (prana).
Oddech jest zarówno niesubtelny, jak i subtelny, jest zarówno automatyczny, jak i świadomy. Używanie i regulowanie oddechu fizycznego doprowadzi do panowania nad słowami i emocjami.
Ilość, jakość i krążenie oddechu tworzy podstawy żywotności i twórczego życia. Większość ludzi nie oddycha prawidłowo, często oddech jest wykonywany płytko, górną częścią klatki piersiowej. Prawidłowy oddech wywołuje stan odprężenia zarówno umysłu jak i ciała.
Nauczenie się tego jak oddychać głęboko i w pełni, jest najprawdopodobniej najbardziej skuteczną drogą do rozwoju wyższej świadomości, poprawy zdrowia, witalności i spójności w naszym życiu.
Stres bowiem, pojawia się wtedy, gdy napięcie mięśniowe lub mentalne nie może powrócić swobodnie do rozluźnionego stanu. Stres powoduje płytkie szybkie oddychanie tylko górną częścią klatki piersiowej, to z kolei prowadzi do chronicznego napięcia i słabych nerwów. Nieprawidłowy szybki i płytki oddech jeszcze zwiększa podatność na stres. Oznacza to, że stworzymy w ten sposób warunki do zaistnienia choroby i kryzysu w jakimś obszarze/układzie naszego ciała.
W naszej strukturze mięśniowej utrzymujemy ogromną ilość napięć i urazów emocjonalnych w postaci blokad, czy nawet pancerzy. W miarę jak zwiększamy ogólną giętkość ciała i powiększamy nasze płuca, nasza wrażliwość zwiększa się a blokady i pancerze słabną.
W praktyce jogi bardzo duże znaczenie ma częstotliwość oddechu. Gdy świadomie zmniejszymy ilość oddechów wykonywanych w ciągu jednej minuty, osiągniemy ogromne korzyści:
8 oddechów na minutę – mamy poczucie odprężenia, uwolnienia od stresu oraz odczuwamy większa mentalną przytomność.
4 oddechy na minutę – intensywnie odczuwamy świadomą przytomność, zwiększoną klarowność widzenia, wrażliwość naszego ciała jest większa. Przysadka i szyszynka zaczynają się komunikować na wyższym poziomie wytwarzać stan medytacyjny.
Oddech jednominutowy – wdech przez 20 sekund, zatrzymanie 20 sekund i wydech przez 20 sekund. Półkule mózgu się harmonizują, następuje wyciszenie obaw, lęków i zmartwień. Otwieramy się na odczuwanie swej obecności i na rozwój intuicji.